USG bez tajemnic, czyli co kobieta musi wiedzieć przed badaniem USG?

W dzisiejszych czasach kobieta jest badana bardzo dokładnie dzięki USG, czyli badaniu ultrasonograficznemu, oraz innym procedurom medycznym.

 

Jak przebiega USG?

W miednicy kobiety lokowany jest przetwornik służący do kierowania fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości (USG) w głąb narządów w miednicy kobiety, a celem badania jest sprawdzenie stanu macicy i jajników. Fale dźwiękowe są odbijane do przetwornika i elektronicznie przetwarzane w precyzyjny obraz wyświetlany na monitorze. Te obrazy można utrwalić na zdjęciach lub filmie – bynajmniej nie na pamiątkę, lecz w celu ich analizowania przez eksperta. Badanie pozwala w pełni na określenie rozmiaru, kształtu oraz lokalizacji narządów miednicy. Badana jest przyczyna bólu, zaburzenia krwawienia oraz kłopoty menstruacyjne u kobiet. Dzięki badaniu określa się wpływ włókniaków na jajniki i macicę oraz badane są bardzo dokładnie przyczyny niepłodności. USG przez pochwę realizowane jest w początkowej fazie ciąży.

 
Badanie zewnętrzne jest idealne do oglądania górnych części miednicy, co daje ogólny obraz narządów miednicy w odniesieniu do siebie. W ten sposób lepiej bada się osoby otyłe, których narządy wewnętrzne pokrywa gruba warstwa tkanki tłuszczowej.
Pacjentka powinna przygotować się na badanie w pozycji leżącej. Na dolnej części brzucha pacjentki lekarz rozciera żel, aby zwiększyć w ten sposób nośność fali dźwiękowej. Wyraźne obrazy zostaną utrwalone na taśmie i dokładnie odczytane przez lekarza. Badanie trwa od 20 do 50 minut, ponieważ czasami lekarz musi kilkakrotnie przyglądać się obrazowi na monitorze, aby jego diagnoza była prawidłowa i precyzyjna.

 
Przezpochwowe USG wymaga, aby pacjentka leżała na plecach z ugiętymi kolanami i stopami w strzemionach, w pozycji ginekologicznej. Obraz także zostaje zapisany i przestudiowany wnikliwie przez lekarza. USG transwaginalne nie przyczynia bólu oraz dyskomfortu. Wykonuje takie badanie lekarz mający odpowiednie uprawnienia. USG można wykonywać wielokrotnie, niezależnie od wieku i stanu zdrowia pacjentki. Można je wykonać bezpłatnie lub odpłatnie – w zależności od decyzji pacjentki. USG wykonywane prywatnie kosztuje od 120 do 200 złotych. Pacjentka otrzymuje opis badania oraz zdjęcie. Przyszli rodzice chętnie zamawiają badanie USG 3D lub 4D, trójwymiarowe lub czterowymiarowe, droższe i znacznie bardziej ekskluzywne, chcąc mieć dokładny obraz dziecka przed jego narodzinami. Jednak do diagnozy stanu zdrowia pacjentki wystarczające jest zwyczajne, czarnobiałe USG. Ważne, aby diagnoza była prawidłowa, a ewentualne leczenie schorzeń podjęte wcześnie i gwarantujące całkowite wyleczenie.