Strona główna Lifestyle Zadar – istota Chorwacji (Zadar – main point of Croatia)

Zadar – istota Chorwacji (Zadar – main point of Croatia)

0
Zadar – istota Chorwacji (Zadar – main point of Croatia)

Zadar to miasto w Chorwacji położone nad Morzem Adriatyckim, będące centrum gospodarczym oraz kulturalnym północnej części Dalmacji. Miasto posiada trzytysięczną tradycję, słynie z licznych zabytków i atrakcji turystycznych. W mieście znajduje się Muzeum Archeologiczne ze zbiorami z czasów starożytnych i średniowiecza. Najciekawsze zabytki to rzymskie forum i ruiny budowli rzymskich, kościół św. Donata, który stanowi symbol miasta i jest najbardziej znana budowlą w Chorwacji z IX wieku, romańska katedra św. Anastazji, kościół św. Marii z charakterystyczną dzwonnicą, kościół gotycki św. Tomy, renesansowa loggia, ratusz, pałace barokowe, arsenał z XVIII wieku, brama Porta Terraferma. Zadar jest otoczony licznymi parkami narodowymi, które przydają mu uroku i wyjątkowego charakteru. Piękne widoki, mnóstwo miejsc wartych zwiedzenia i liczne atrakcje nie pozwoliły mi na chwilę nudy. Miasto jest również idealnym punktem wypadowym na pobliskie wyspy. W Zadarze znajduje się port handlowy i rybacki, stocznia oraz port lotniczy. Niedaleko przystani promowej możemy podziwiać wbudowane w nadbrzeże organy, wydające niski dźwięk gdy nadchodzi fala, co daje wrażenie dźwięku pochodzącego z morza. Pragnąc w pełni poczuć klimat miasta i chcąc spojrzeć na nie z dystansu zdecydowałam się na czarter jachtu, który jest w Zadarze bardzo popularny. Płynąc jachtem skorzystałam z niezwykle przyjemnego orzeźwienia, które zapewniło mi chwilę ochłody w gorący dzień. Piękne widoki były dodatkową, wyjątkowo przyjemną atrakcją.

 

Tłumaczenie na angielski:

Reached at Zadar on Day 2 and went to the nearest party pub and enjoyed music and dance in high spirits. It was really good that we met a lot of new friends there who joined us to take us to different places around. Since there were many Croatians they helped us to know the best places to visit. Their help was really much needed for us and it helped us to attend beach party with them. We have had games at the beach and enjoyed playing there in the shore. It totally changes our perspective about our life.

This is the place we really had a quality time within us as we get to see some isolated beach Islands. We had a chance to taste the delicious fish that is available only in that Island. We happened to see different people there who welcomed us with song and dance.

 

Książka / Book: Sailing map of Croatia: Zadar