To jeden z najstarszych, wraz z Wisłą Kraków, klub piłkarski w Polsce. Powstał, jak historia wskazuje, dzięki inspiracji klubami z Lwowa, które pojawiły się w Krakowie w czerwcu 1904 roku. Chociaż popularne „Pasy” nie grają pierwszych skrzypiec w Ekstraklasie, ich historia a także pewne ciekawostki są warte poznania przez każdego sympatyka Ekstraklasy. W końcu łączy nas piłka.

Wielka piłka, ale bardzo dawno temu

Cracovia jest pięciokrotnym Mistrzem Polski. Coś, czym mogą się chwalić kibice klubu, miało jednak miejsce stosunkowo dawno temu. Czasy świetności krakowskiego klubu przypadają bowiem na czasy jeszcze przed II wojną światową. Wtedy właśnie „Pasy” zdobyły cztery ze swoich tytułów. Ostatni przypadł im w udziale w 1948 roku. Rok później Cracovia zniknęła jednak z rejestrów, ponieważ z nazwy miasta zniknęła łacińska nazwa, a decyzją władz klub został pozbawiony biało-czerwonych kolorów i musiał funkcjonować pod inną nazwą – Terenowe Koło Sportowe „Sparta”.

Od lat 50. ligowe wojaże Cracovii to stały rytm awansów i spadków. Klub przestał być ligowym hegemonem. Od sezonu 2004/05, jedynie z roczną przerwą, występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej. W ostatnich latach najlepszym sezonem Cracovii był sezon 2015/2016, w którym „Pasy” zajęły 4. miejsce, co dało im możliwość gry w eliminacjach do Ligi Europy. Klub odpadł jednak w I fazie eliminacji.

Święty fan

Jednym z najbardziej znanych kibiców Cracovii był Karol Wojtyła, który w czasie studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim wspierał krakowski klub, a w czasie pielgrzymek do Polski, już jako papież Jan Paweł II, pytał o to, jak sprawuje się jego „ukochana Cracovia”.

„Pasy” dzisiaj

W obecnym sezonie Ekstraklasy Cracovia walczy o utrzymanie w lidze. Niestety, mimo dobrego początku sezonu, który zapowiadał nawet powtórzenie świetnego czwartego miejsca, Krakowianie nie sprostali oczekiwaniom i po sezonie zasadniczym trafili do grupy spadkowej.

„Pasy” rozgrywają swoje mecze na stadionie przy ul. Kałuży (ulica została nazwana na cześć jednego z najsłynniejszych piłkarzy „Pasów” Józefa Kałuży), na którym swoje spotkania grają również reprezentacje młodzieżowe (stadion Cracovii to miejsce rozgrywania m.in. meczów towarzyskich oraz Młodzieżowych Mistrzostw Europy U-21).

Fuzja z Wisłą

To jedna z ciekawostek, o której nie lubi mówić ani jedna, ani druga strona. Rok po utworzeniu obu zespołów doszło do fuzji Biało-czerwonych (czyli Wisły) z Cracovią. Nowopowstały klub miał zachować nazwę Cracovia, a piłkarze Wisły mieli zostać pierwszą drużyną rezerw „Pasów”. Fuzja przetrwała jednak tylko kilka tygodni. Po tym czasie wycofali się z niej piłkarze Biało-czerwonych.

To stąd ten Kapustka?

Cracovia to pierwszy profesjonalny klub sportowy Bartosza Kapustki (wcześniej grał w Tarnovii i Hutniku Kraków), jednego z najbardziej znanych piłkarzy „Pasów” w ostatnim czasie. W zespole Cracovii Kapustka występował od 2012 roku – w sezonie 2016/17 został kupony przez angielski klub Leicester City. Kapustka występuje obecnie w Reprezentacji Polski U-21.

Na podstawie informacji sportowych z ŁĄCZY NAS PASJA