Śnieżna i mroźna zima jest bez wątpienia jedną z piękniejszych pór roku. To czas, który dostarcza dzieciom wielu radości. Kiedy spadnie śnieg, dzieci trudno jest utrzymać w domu. Wszystkie chcą jeździć na sankach czy lepić bałwana. Jak jednak je ubrać, aby zabawa na śniegu nie skończyła się przeziębieniem lub anginą?

Nauczyć się obserwować swojego przedszkolaka

Rodzice, którzy obserwują swoje dziecko z pewnością nie będą mieli trudności z wybraniem odpowiednich ubrań na zimowe spacery. Jeśli ich dziecko to przysłowiowe „żywe srebro” z pewnością wiedzą, że spacer będzie dla niego okazją do wspaniałej zabawy na śniegu. Wybiorą więc ubrania, które nie będą przeszkadzały mu w aktywności na śniegu. Do tego wybiorą takie ubrania, w których maluch się nie przegrzeje.

Jakie ubrania są najlepsze na zimowe spacery?

Na spacer po opadach śniegu lub nawet w czasie opadów najlepiej sprawdzą się wierzchnie kurtki uszyte z nieprzemakalnych tkanin. Kiedy planujemy spędzać wolny czas na lepieniu bałwana, rzucaniu śnieżek oprócz nieprzemakalnej kurtki warto pomyśleć także o kupnie nieprzemakalnych rękawiczek (idealne są jednopalczaste, lepiej chronią przed zimnem niż te pięciopalczaste), spodni i butów. Dla młodszych dzieci bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup nieprzemakalnego kombinezonu. Jeśli boimy się, że w wybranym modelu rękawiczek rączki będą dziecku szybko marzły warto rozważyć zakup jednorazowych lub wielorazowych ogrzewaczy, które dostępne są w sklepach z odzieżą sportową. Takie same ogrzewacze można kupić także do butów. Są bezpieczne, a dają miłe ciepło przez kilka godzin.

Jak ubrać niemowlaka na zimowy spacer?

Wiele mam unika wychodzenia na spacery z niemowlakami w okresie zimy. Ale jeśli temperatura na dworze nie jest zbyt niska (do minus 10 stopni), jeśli nie szaleje śnieżyca, w godzinach południowych (wtedy jest najcieplej) nie ma żadnych przeciwwskazań, aby ze zdrowym maluszkiem wyjść na spacer. Malucha (tak jak starsze dzieci) najlepiej jest ubrać na cebulkę. Dla najmłodszych dzieci (takich do szóstego miesiąca życia) jako odzież wierzchnią wybieramy kombinezon lub śpiwór. Dla starszych lepsza będzie dłuższa kurteczka. Pod odzieżą wierzchnią koniecznie wkładamy body, grubszą bluzę lub sweterek oraz grubsze spodnie. Dodatkowo przykrywamy malca kocykiem. Konieczna jest także czapka. Najwięcej ciepła wszyscy – dzieci i dorośli – tracimy bowiem właśnie przez skórę głowy. Czapka powinna być grubsza, może być obszyta futerkiem. Jeśli nie mamy takiej grubej czapy możemy założyć dwie: jedną cienką, a drugą trochę grubszą. Pamiętajmy również o szaliku. Bardzo dobrym rozwiązaniem są kominiarki dla maluchów, które jednocześnie pełnią rolę czapki i szalika. Przed zimnem trzeba także ochronić rączki malucha. Dla niemowlaków najlepiej sprawdzają się rękawiczki jednopalczaste. Są cieplejsze od tych z pięcioma palcami, a do tego jest je łatwiej założyć. Przed wyjściem na zimowy spacer koniecznie musimy też zabezpieczyć bardzo delikatną skórę dziecka. Wybieramy specjalne krem dla dzieci przeznaczony do stosowania w okresie zimowym. Krem smarujemy nie tylko policzki dziecka, ale także nosek i usta.

Ogólne zasady ubierania dzieci zimą

Ubieramy je na cebulkę. Wybieramy odzież uszytą z naturalnych materiałów. Kupujemy kurtkę, która będzie chroniła nie tylko przed zimnem, ale także przed śniegiem i wiatrem. Nie zapominamy o założeniu przed wyjściem czapki/ kominiarki i rękawiczek. Dla przedszkolaka wybieramy buty na grubej podeszwie z licznymi żłobieniami – będą mniej śliskie.

Sponsor artykułu: sklep z odzieżą dla dziecka – Betito.pl