Zegarki z drewna od niedawna szturmują gusty polskich kobiet, ale zdążyły już zapracować na miano solidnych i bardzo wygodnych urządzeń. Co takiego jest w drewnianych zegarkach, że są tak chętnie kupowane i noszone.

Cena i jakość

Historia zegarków drewnianych zaczęła się we Włoszech, gdzie dwóch ekologów, entuzjastów wpadło na pomysł, aby nadać nowy sens drewnianym odpadom i stworzyć urządzenie, które będzie ekologiczne i funkcjonalne. Swój pomysł reklamowali hasłem „kupując drewniany zegarek, pomagasz sadzić drzewa”. Wpisali się w ten sposób idealnie w gusta współczesnych przedstawicieli klasy średniej, których cechowała rosnąca świadomość ekologiczna, a jednocześnie poszukiwali produktów, które nie kojarzyły się z taśmową produkcją i jednolitym designem. Efektem zegarki z drewna zaczęły zyskiwać olbrzymią popularność i stały się bardzo modne, zwłaszcza w południowej Europie. Ich olbrzymią zaletą jest oczywiście cena. Za zegarek z mechanizmem porównywalnym z topowymi urządzeniami zapłacimy o połowę mniej. Drewno jest materiałem tańszym od tytanu czy stali, a jednocześnie nie wpływa bezpośrednio na trwałość i żywotność urządzenia. Mamy tu zatem niezwykle korzystny stosunek ceny do jakości, który jest przekonującym argumentem na rzecz zakupu drewnianego zegarka.

Wygoda

Niezwykłą zaletą produktów tego typu jest wygoda ich użytkowania. Są przede wszystkim dużo lżejsze, przez co nosi się je wygodnie i praktycznie niezauważalnie. Zegarek wytworzony z tytanu lub stali może osiągnąć przykładowo wagę sięgającą stu czterdziestu gramów. Natomiast zegarek z drewna rzadko waży więcej niż czterdzieści gram. Sto gramów różnicy oznacza, że ręka wolniej się męczy, a samo użytkowanie produktu nie wpływa na kondycje przedramienia. Dodatkowo drewno nie powoduje uczuleń oraz jest bardzo przyjazne dla ludzkiej skóry. Nie podrażnia ani nie pozostawia odkształceń nawet przy dłuższym noszeniu zegarka. Nie wywołuje też uszkodzeń mechanicznych skóry, gdyż drewno lepiej i bardziej komfortowo przylega do ciała.

Materiał i wykonanie

Do wyrobu drewnianych zegarków najczęściej używa się drewna z bambusa. To bardzo twarde drewno na poziomie 1350 w skali twardości Janka. Ma bardzo ładny słomkowy kolor, który jest uniwersalny. Zegarki wykonane z bambusa pasują do wielu stylizacji i nadają się jednakowo do eleganckich kreacji na wyjątkowe kolacje czy przyjęcia, a także do klasycznych dżinsów oraz T-shirta. Zastosowanie znajduję też heban, który jest jeszcze twardszym drewnem. Jego ciemny kolor jest doskonale znany i uznawany za jeden z najbardziej eleganckich. Zegarki wykonane w bambusie swobodnie mogą aspirować do miana eleganckich. Ponadto stosuje się też drewno sandałowe, akacje oraz klon. Zegarki z drewna idealnie pasują do większości toreb bez względu na ich kolor oraz butów.

Ograniczenia

Zegarki z drewna swoją popularność zawdzięczają korzystnemu stosunkowi ceny do jakości oraz uniwersalności stylu. Z łatwością dopasowują się do dowolnej kobiecej kreacji i znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach. Mogą nam służyć jako codzienny zegarek do pracy, a także jako wygodne urządzenie w codziennych sytuacjach. Musimy natomiast pamiętać, że są to urządzenia stosunkowo mało odporne na działanie wody i pozbawione zalet wodoszczelności. Nie nadają się na zastosowanie jako zegarki sportowe, gdyż drewno narażone na zbyt częsty kontakt z wodą lub zanurzane odkształci się, a tym samym zdeformuje i zniszczy zegarek. Nie znaczy to, że zegarki drewniane nie są trwałe. Ich żywotność jest porównywalna z innymi produktami tego typu.